Drogi Rodzicu

Jak pokazują ostanie lata, nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają korzystając Internetu. O pokoleniu naszych dzieci mówi się: „dzieci ekranolubne”. Tak naprawdę obecnie w sieci toczy się ich drugie życie. Tam słuchają muzyki, oglądają filmy, dokonują zakupów, poznają nowych znajomych oraz grają w gry komputerowe.


Z doświadczenia wiemy, że co raz więcej rodziców do naszej placówki zgłasza problem z nadużywaniem     przez dzieci Internetu, komputera w szczególności gier komputerowych.

Dziś pragniemy zwrócić Państwa uwagę i wyczulić na niebezpieczeństwa związane z grami komputerowymi.

Jak wiadomo niektóre z gier bywają rozwijające i pouczające a nawet stymulujące funkcje poznawcze ale jest też wiele gier, które wzmagają nadruchliwość u dziecka, powodują zachowania agresywne a nawet doprowadzają do zachowań autodestrukcyjnych. Ostatnio pojawiła się w mediach informacja o nowej grze pod nazwą „Błękitny wieloryb” ( Blu Whale Challenge). Jest to bardzo niebezpieczna gra, która wciąga dzieci w mroczny, destrukcyjny klimat, a osoba prowadząca grę namawia dziecko, aby przez kolejne dni działało  na siebie destrukcyjnie między innym poprzez samookaleczanie, aż w końcu ma doprowadzić do tego, że dziecko podejmie  próbę samobójczą. Już docierają do nas informacje o pierwszych ofiarach tej gry. Mając na względzie dobro i bezpieczeństwo dzieci apelujemy o czujność i monitowanie tego, co Wasze dzieci robią w sieci. Szczególnie na uzależnienie od Internetu oraz uzależnianie się  od gier są narażone dzieci, które mają mało przyjaciół, nie mają zapewnionych innych ciekawych zajęć, mają niską samoocenę i poczucie wartości, a przede wszystkim mało spędzają czasu z rodzicami, czują się przez nich zaniedbane. Dorośli w obecnych czasach bardzo często są pochłonięci pracą, dokształcaniem, codziennymi obowiązkami a zapominają o tym, że dla prawidłowego, emocjonalnego rozwoju dziecka oraz profilaktyką uzależnień jest aktywne spędzanie z dzieckiem czasu.

CO WARTO WIEDZIEĆ O GRACH KOMPUTEROWYCH

Gry komputerowe ta jedna z najpopularniejszych form rozrywki wśród obecnych dzieci i młodzieży. Jak pokazują badania statystyczne 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera głównie do grania, a 94% nastolatków 12-17 lat gra w gry wideo ( tzn. takie w których łączy się poprzez komunikatory z innymi osobami). Warto wiedzieć, że gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, społeczny, wpływać pozytywnie na spostrzegawczość, refleks, zdolności przestrzenne, jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, zaniechanie kontaktów z kolegami i rodziną, wycofanie z życia społecznego. W skrajnych przypadkach prowadzi do silnego uzależnienia, gdzie dziecko spędza przed komputerem wiele godzin rezygnując z dotychczasowych zainteresowań, a nawet zaniedbując higienę osobistą, odżywianie, sen.

 

WAŻNE !!!

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI. Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenie rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniach  gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe 3,7,12,16,18 lat.  Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorie wiekową.

Korzystanie z gier niezgodne z wiekiem dzieci może doprowadzić do poważnych zaburzeń dziecka w rozwoju emocjonalnym społecznym, spowodować wzrost zachowań agresywnych u dzieci oraz stosowanie przemocy fizycznej jako jedynej formy rozwiązywania życiowych problemów.

 

JAK ZACHOWAĆ BEZPIECZEŃSTWO W KORZYSTANIU Z GIER KOMPUTEROWYCH

  • Określ zasady dotyczące czasu jaki Twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
  • Zadbają to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w Waszym domu gra się w określone dni np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
  • Zainteresuj się w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach z których korzysta, sprawdź czego może się z nich nauczyć.
  •  Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się że jest odpowiednia do jego wieku. Może Ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
  • Zwróć uwagę , czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiły się sygnały uzależnienia od komputera. Upewnij się, że Twoje dziecko
    z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
  • Sprawdź czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
  • Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
  •  Zwróć uwagę na to, czy w grze można się kontaktować z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź czy znajomości jakie zawiera Twoje dziecko są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

GDZIE SZUKAC POMOCY I INFORMACJI

  • W celu uzyskania porad rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, pedagogów, nauczycieli).
  • Dzieci i młodzież , którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212 ( telefon Zaufania dla dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).
  • Przydatne strony internetowe, gdzie można pozyskać informacje: sieciaki.pl; www.saferinternet.pl; www.dyzurnet.pl; www.akademia.nask.pl
  • Można szukać pomocy w lokalnych Poradniach Psychologiczno – Pedagogicznych bądź Przychodniach Leczenia Uzależnień, czy Ośrodkach Interwencji Kryzysowej.

Opracowanie - psycholog Joanna Piątkowska